Jaký je rozdíl mezi projektantem a architektem?

Jaký je rozdíl mezi projektantem a architektem?

Dekódování světa designu: Projektant vs architekt

Často se setkávám s dotazy lidí nezasvěcených do neuvěřitelně složitého (a občas i chaotického) světa stavebního designu, kteří si nejsou jisti, kdy je vlastně potřeba architekt a kdy projektant. Trpím stejným neduhem, pokud jde o kurzy jogy a pilates. Když potřebuji posílit jádro, měla bych jít na hodinu jógy nebo hodinu pilates? Když chci objednat novou kuchyň, mám vyhledat projektanta interiérů, nebo architekta? Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Možná vás překvapí, že to není jen otázka jiného názvu pro stejnou práci. Projektanti a architekti jsou jako dvě strany stejné medaile - jsou sice nerozlučně spojeni, ale každý má své vlastní specifické role a pravomoci. A že je toho hodně k probrání! Takže pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

Co dělá projektant? Tipy pro pochopení této role

Projektanti (nebo designéři, jak jsou někdy nazýváni) jsou kreativní duše, které zvládnou realizovat vizuální snění klienta do praktické a estetické reality. Jsou to mistři technických dovedností, včetně CAD (Počítačem asistovaný design), 3D modelování a vizualizace. Zároveň mají povědomí o stavebních normách, materiálech a návrhářských technikách, aby mohli vytvořit designy, které jsou nejen krásné, ale také funční a proveditelné průmyslovou produkcí.

Jejich práce je základem každé stavby nebo rekonstrukce. Bez ní by stavby byly nemožné. Ale zároveň nejsou samotnými výkonnými staviteli, tedy nejsou ti, kdo sáhnou na cihlu nebo vrták. Jejich úkolem je vytvořit návrh, který budou moci realizovat stavební dělníci. Jedná se o nezbytnou roli v procesu plánování a stavby.

Co dělá architekt? Neuvěřitelné dovednosti této profese

Architekti jsou v mnoha ohledech podobní projektantům, ale mají navíc širší pohled na celý proces navrhování staveb. Zabývají se nejen samotným návrhem, ale také dohledem nad realizací stavby a kontrolou souladu s projektem během této realizace.

Oni jsou ti, kdo koordinují a spolupracují i s dalšími professionálními experty - jakými jsou statiky, inženýři, geodeti, inženýři klimatizace, elektroinstalatéři, hasiči a další specialisté. Oni se také stýkají s úřady, zajišťují stavební povolení a mnoho jiných administrativních úkonů nezbytných pro realizaci stavby.

Architekti také studují déle než projektanti a často jsou požadovány specifické licence nebo certifikace pro výkon jejich profese. A to už je opravdu vysoká úroveň odbornosti a zodpovědnosti.

Závěr: Kterého odborníka zvolit pro svůj projekt?

Výběr mezi architektem a projektantem bude v konečném důsledku záležet na specifikách daného projektu. Malé projekty, jako je například výměna kuchyňské linky, často zvládne i samotný projektant, zatímco velké projekty, které vyžadují koordinaci mnoha různých profesí, pravděpodobně budou vyžadovat dohled architekta.

Mluvím nyní z vlastní zkušenosti, když jsem se před lety rozhodla pro velkou přestavbu rodinného domu. Celý proces řízení stavby, začínaje vyřizováním stavebního povolení, přes koordinaci všech profesionálů až po samotný dozor nad stavbou mi ulehčil náš architekt.

Nechci svou zkušeností nijak ovlivňovat vaše rozhodnutí - cílem tohoto článku bylo poskytnout vám, milí čtenáři a čtenářky, přehled o rozdílech mezi těmito dvěma profesemi. Doufám, že se mi to podařilo a pomohlo vám to lépe pochopit, kdy potřebovat architekta a kdy projektanta. Takže už to není jako s tou zapeklitou otázkou, zda jít na hodinu jógy nebo pilates. Naše úvaha o diferenci mezi projektantem a architektům je zcela jasná a průhledná!

Pokračování příště: Co je to stavební inženýr a kdy ho potřebujeme?

Budu pokračovat v rozplétání tohoto pavučinovitého světa stavebního průmyslu a dalšího článku se zaměřím na další důležitou roli ve stavebním průmyslu - stavební inženýr. Zůstaňte naladěni!

Napsat komentář

Nedávné příspěvky

Jak si udělat vlastní grafiku?
září 16, 2023 at 12:59
Jak si udělat vlastní grafiku?

Ahoj, jsem tu s novým příspěvkem na téma jak si udělat vlastní grafiku. V tomto článku se podělím o své tipy a triky, které používám při vytváření vlastních grafických návrhů. Uvidíte, že i vy můžete vytvořit úžasné obrázky a designy, aniž byste museli být profesionálním grafikem. Pokud jste kreativní a máte chuť se něco naučit, jste na správném místě. Tak pojďme na to!

Jak navrhnout dětský pokoj?
srpna 24, 2023 at 12:30
Jak navrhnout dětský pokoj?

Ahoj! Dnes tu mám nový post na téma, jak navrhnout dětský pokoj. Podělím se s vámi o úžasné nápady a tipy, které jsem v průběhu let posbírala. Od nápadů na dekorace až po návrhy barevných schémat - vše jako inspirace pro návrh ideálního dětského pokoje. Představím vám inspirativní návrhy, které budou vaše děti milovat a zároveň zapadnou do celkového designu vašeho bydlení.

Co by měl umět grafik?
srpna 19, 2023 at 17:59
Co by měl umět grafik?

Jsem si jistá, že vás zajímá, co by grafik měl umět. Ve svém článku se detailně zabývám tímto tématem, hovořím o schopnostech, které by grafik měl mít, a jak je důležitá role grafika v současné době. Skrze tyto informace se vám může otevřít nový pohled na tento obor. Tak pokud jste zvědaví, nebojte se přečíst můj nový článek!

Jak sestavit obývák?
srpna 21, 2023 at 12:37
Jak sestavit obývák?

Ahoj, jsem na blogu opět s novým článkem, kde se podíváme na to, jak hravě sestavit obývák. Poradíme vám, jak využít každý kousek pokoje, jak zvolit správnou kombinaci barev a jak vybrat vhodný nábytek. Budeme mluvit o tom, jak pracovat s prostorem a jakým způsobem můžeme vytvořit harmonickou atmosféru. Takže, pokud plánujete předělávat obývák nebo máte zájem o interiérový design, tento článek je pro vás.

Jak udělat vizualizaci bytu?
září 8, 2023 at 12:36
Jak udělat vizualizaci bytu?

Ahojte všichni, vítejte na mém blogu, kde dneska budeme prozkoumávat, jak udělat vizualizaci bytu. Bude to zajímavá cesta napříč světem 3D modelování a technikami interiérového návrhu. Připravila jsem pro vás několik tipů a triků, které vám pomohou při tvorbě vlastní vizualizace. Společně se podíváme na ty nejlepší zdroje inspirace a nástroje, které vám v této cestě mohou pomoci. Jsem nadšená, že vám mohu být průvodcem na této kreativní cestě.